Lekarz – czy to łatwy zawód?
Zawód lekarza należy do elitarnych. Bez względu na to, jakim człowiekiem się jest, inni oceniają przez pryzmat profesji jaką się wykonuje. Będąc lekarzem automatycznie zostaje się umieszczonym w hierarchii społecznej bardzo wysoko. Jednak droga do osiągnięcia tego celu nie jest ani łatwa, ani dla każdego. Studia lekarskie wymagają od nas już na samym początku bardzo dużej wiedzy z dziedziny biologii, chemii, fizyki, anatomii. Tok nauczania jest dłuższy niż zwykle bo trwa aż sześć lat. Przez te 6 lat ma się mało czasu na cokolwiek poza nauką.
Studia lekarskie
Studia weryfikują, kto się nadaje, a kto powinien odpaść w przedbiegach. Zawód lekarza to jeden z tych, w których nie ma końca nauki – medycyna ciągle się zmienia, zawsze są jakieś nowości bez których ciężko kogoś leczyć. Jednak to nie tak, ze skończy się sześć lat studiów i dziennie przeczyta nowinkę na temat nowego leku.
Osoba, która skończyła medycynę tak naprawdę jeszcze nic nie może. Najpierw trzeba odbyć trzynastomiesięczny staż w szpitalu, po którym wybiera się daną specjalizację. Wybór jest nieograniczony jeśli wyniki w nauce takiej osoby są wysokie. Im niższe osiągnięcia naukowe tym mniejszy wybór specjalizacji. Niektórzy lekarze wybierają po kilka specjalizacji, co umożliwia im nie tylko przyjmowanie większej ilości pacjentówm ale także pozwala na uzyskanie szerszego spojrzenia na problemy pacjentów.
Dlaczego warto zdobyć więcej specjalizacji?
Przykładem może być laryngologia i alergologia. Wydawać by się mogło, że to zupełnie odrębne specjalizacje. Jednak i laryngolog i alergolog zajmują się na przykład nieżytem nosa. Różnica polega tylko na podłożu tej choroby. Albo wywołują ją bakterie, wirusy czy też grzyby, albo alergeny, którym też może być na przykład grzyb. Lekarz z takimi dwoma specjalizacjami nie musi dalej odsyłać pacjenta do innego lekarza, może podjąć się leczenia bez względu na powód wywołujący chorobę, co znacznie ułatwia sprawę i pacjentowi, który nie musi szukać innego lekarza i marnować kolejnych pieniędzy i czasu, a także lekarzowi, który nie musi się martwić w takim przypadku o utratę pacjenta, a co za tym idzie – pieniędzy.
Lekarze im bardziej ambitni tym więcej specjalizacji chcą zrobić. To nie wiąże się tylko z prestiżem tego zawodu ale również z możliwością szybkiego, choć niełatwego dorobienia się. Niestety, o pracy lekarza nie można powiedzieć, że jest łatwa. Jest okupiona wieloma laty nauki, godzin i stresu spędzonych na przyjmowaniu pacjentów, aby wyrobić sobie renomę i nazwisko. Nie każdy jest przystosowany do wykonania tego rodzaju pracy, bo choć nie obciąża fizycznie, to obarcza bardzo mocno sferę psychiki.
Wybór specjalizacji jest też ważny z punktu widzenia predyspozycji zdrowotnych czy emocjonalnych, choć to drugie można ponoć pokonać. Lekarz z nieco słabszym wzrokiem i efektem trzęsących się dłoni nie powinien wybierać specjalizacji chirurgicznych czy tym bardziej mikrochirurgicznych. Takie specjalizacje jak na przykład ginekologia również wiążą się z operacjami, wszak porób bez komplikacji nie jest wybitnie trudny do odebrania, ale cesarskie cięcie to już najzwyklejsza operacja, która wiąże się z wieloma komplikacjami.