Skuteczna deratyzacja (odszczurzanie) – tylko z firmą?

Każdy właściciel domu, lub chociażby piwnicy w bloku spotkał się z problemem pojawiających się szczurów chociaż raz w ciągu swojego życia, a w niektórych dzielnicach, tudzież całych miastach problem jest tak rozpowszechniony, że trutki i łapki na szczury są wystawiane 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku – słowem: cały czas. Czy w takim razie da się przeprowadzić skuteczną deratyzację, która rozwiązałaby problem na długo?

Skąd się biorą szczury?

Aby deratyzacja była skuteczna, musimy najpierw ustalić, skąd w naszym otoczeniu znalazły się szczury. W przypadku miast najczęściej spotykanym “źródłem” są kanały ściekowe, co jednakże nie oznacza że szczura spotkamy jedynie w miejscach gdzie takie kanały są otwarte. Szczury potrafią bowiem doskonale się wspinać – pokonanie pionowej ściany nie stanowi dla nich żadnego wyzwania, o ile oczywiście ta ściana jest chropowata.

Pomijając kanały ściekowe, szczury lubują miejsca gdzie znajdą dla siebie dużo pożywienia – np. piwnice w których przechowywane są (lub były) artykuły spożywcze. Innym miejscem częstego występowania szczurów są okolice wysypisk śmieci – zarówno tych dzikich, jak i organizowanych przez odpowiednie służby

Deratyzacja – we własnym zakresie czy przez eksperta?

szczurysklepach wielkopowierzchniowych bez problemu znajdziemy szereg trutek na szczury, a producenci chwalą się na opakowaniach ich niebywałą skutecznością. O ile oczywiście szczury pojawiły się w naszym otoczeniu stosunkowo niedawno i mamy doczynienia z jednym lub kilkoma osobnikami, najprawdopodobniej wysypanie trutek na szczury (najlepiej: różnego rodzaju / różnych producentów) pozwoli nam się ich pozbyć.

Co zrobić jednak jeśli wprowadziliśmy się do nowego domu, bądź dawno nie zaglądaliśmy do piwnicy, i z przerażeniem stwierdziliśmy że w naszym otoczeniu zadomowiły się całe stada szczurów? W takim przypadku samodzielne odszczurzanie jest niemal na pewno skazane na niepowodzenie – szczur w końcu jest stworzeniem bardzo inteligentnym, i o ile pojedyncze osobniki udaje się “nakłonić” do spożycia określonych trucizn, o tyle w stadzie szczury organizują się w taki sposób, że pojedyncze jednostki “próbują” wysypanych przez człowieka “nowości”, i w przypadku gdy szczur padnie – pozostałe nie tkną się nawet trutki. W takim przypadku konieczna jest….

…profesjonalna deratyzacja

Przede wszystkim – nie ma się czego obawiać. Usługi firm deratyzacyjnych nie są specjalnie drogie, i zdecydowana większość społeczeństwa spokojnie udźwignie koszt usunięcia szczurów przez profesjonalną firmę.

Pierwsze działania firm z branży DDD (deratyzacja, dezynfekcja, dezynsekcja) to ustalenie populacji szkodników, miejsca ich bytowania i wyłożenie pierwszej porcji trucizn. Ze względu na posiadane uprawnienia firmy deratyzacyjne posiadają dostęp do znacznie szerszego zakresu środków oraz wabików, dzięki czemu osiągają wyższą skuteczność w deratyzacji. Dysponują również odpowiednio dużymi łapkami.

Stopka redakcyjna

Informacje do artykułu dostarczyła firma PROPEST – oferująca usługi deratyzacji, dezynsekcji i dezynfekcji w obrębie miast Tychy, Katowice, Mikołów oraz centralnej części śląska.

Dodaj komentarz