Wypoczynek w Katowicach – gdzie na rolki?

longboard w KatowicachTegoroczna zima była bardzo słaba dla zapalonych narciarzy, za to daje nadzieję osobom wolącym rower, rolki i inne sporty letnie. Temperatura pozwala myśleć, że w marcu spokojnie będzie można wyciągnąć rower i rolki i wybrać się na pierwszą wycieczkę. A skoro mowa już o rowerze i rolkach, to dobrze byłoby odświeżyć najlepsze miejscówki do jazdy w Katowicach.

KRÓLESTWO ROLEK I DESKI LONGBOARDOWEJ

Odnowiona i przygotowana specjalnie dla rolkarzy trasa na katowickim Muchowcu jest już chyba wszystkim dobrze znana. Równiutki asfalt z dobrze wyznaczonymi trasami dla longboardów i rolek pozwala na zachowanie bezpiecznych odległości i ruchu.
W czasie wiosny i lata weekendy na Muchowcu to plan dużej części Katowiczan, świeże powietrze, piękna pogoda i rolki lub rower. Co prawda z rolkami trzeba się ograniczyć tylko do asfaltu i/lub skate parku przy Dolinie Trzech Stawów ale jeśli chodzi o wycieczki rowerowe, nie ma właściwie żadnych ograniczeń. Dolina Trzech Stawów i Muchowiec otoczone są całkiem sporymi połaciami lasów, w których znajduje się wiele ścieżek rowerowych i tych mniej oficjalnych, które łączą między innymi z Giszowcem, Nikiszowcem.

Jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na całodniowy wyjazd w góry, a chcą pojeździć w przyjemnych okolicach, to rozwiązanie jest też lepsze chociażby z powodu zatłoczonych asfaltowych dróg, zajętych przez rolkarzy. W okolicy można także chwilę odpocząć, poleżeć na trawie lub skoczyć na małe piwko w pobliskich barach, zjeść coś na szybko i ruszyć dalej w drogę.

PARK CHORZOWSKI DLA WSZYSTKICH

W Chorzowskim Parku Kultury i Wypoczynku spędzić można czas całą rodziną. Jest ogromny park, wesołe miasteczko, ogród zoologiczny. Można również popływać kajakami lub rowerkami wodnymi. Dla osób uwielbiających spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu istnieje wiele ścieżek asfaltowych i leśnych, można wypoczywać leżąc na trawie, siedząc w kawiarence. Ścieżki asfaltowe są przeznaczone głównie dla rolkarzy i rowerzystów, choć od czasu do czasu zdarza się spotykać osoby ujeżdżające longboardy. Park Chorzowski to również idealne miejsce na jazdę na rolkach zarówno w tygodniu jak i weekend, choć sobota i niedziela to dni, w których ścieżki są niesamowicie zatłoczone.

Poza tymi dwoma dużymi parkami, zostaje jeszcze Park Kościuszki w Katowicach, również obfitujący w ścieżki asfaltowe – doskonałe dla rolkarzy, oraz miejsca o większej powierzchni, gdzie można poćwiczyć triki z rolkami nie przeszkadzając przechodniom.

Niestety w Katowicach brakuje miejsc stworzonych tylko dla rolkarzy – parków, z przygotowanymi barierkami, skoczniami itp. Są to bardzo kosztowne inwestycje, a miasto wciąż wydaje pieniądze na często niepotrzebne sprawy. W tej sprawie pisano już wiele petycji, zbierano podpisy, manifestowano, jednak bez skutku.

Katowice jeszcze długo nie będą mogły się cieszyć prawdziwym skate parkiem. Póki co istnieje tylko ten pod gołym niebem na osiedlu Paderewskiego, ale w czasie zimy ciężko na nim trenować, zwłaszcza kiedy cała jego powierzchnia zasypana jest śniegiem. Póki co fajni rolek muszą radzić sobie na własną rękę. Niemniej jednak w cieplejsze i te chłodniejsze – ale bez przesady – dni, można odwiedzić jeden z kilku parków i skorzystać z przygotowanych ścieżek dla rolkarzy i rowerzystów, jednak jak na tak dużą liczbę zainteresowanych, miejsca jest bardzo mało i w każdy wolny dzień „w sezonie” jest wręcz niebezpieczna ilość osób.

Natężenie ruchu zmniejsza bezpieczeństwo na drodze, zdarzają się wypadki, kolizje, a parków i zielonych zakątków w Katowicach z każdym rokiem ubywa. Jazda po samych ulicach nie jest ani zdrowa, ani przyjemna, dlatego inicjatywa ze strony społeczeństwa powinna być ciągła, aby nie ucichła – aż do skutku.

Dodaj komentarz