Zdrowa żywność – moda czy długotrwały trend?

W ostatnich latach przeżywamy prawdziwe bombardowanie informacjami dotyczącymi zdrowej żywności, właściwego odżywiania i zdrowego stylu życia. Powstała masa blogów sportowych, żywieniowych oraz takich, które w jakimś zakresie dotykają tematów żywienia, zdrowej żywności i GMO.Wystarczy zresztą tylko spojrzeć na publikowane przez nas niedawno zestawienie blogów, aby trafić na dwa przykładowe blogi. Ale wróćmy do tematu zdrowej zywności: skąd taka moda?

Skąd się wziął ten trend?

jedzenie bezglutenowePrzede wszystkim – do nas ta “moda” dotarła stosunkowo późno, gdyż dopiero pod koniec lat 90-tych, aby rozwinąć się w drugiej dekadzie XXI wieku. Taki stan rzeczy ma swoje źródła w tradycyjnych metodach produkcji żywności, które przeważały w czasach PRL. Polska przez długie lata miała bardzo wysokie standardy dotyczące wymagań stawianych określonym typom pożywienia – np. szynkom, kiełbasom, które jednak uległy obniżeniu wraz ze wstąpieniem do Unii Europejskiej. Oczywiście nie dotyczy to każdego obszaru produkcji – wystarczy powiedzieć, że w przededniu wejścia do Unii Europejskiej jedynie 1% polskich zakładów przetwórstwa mięsnego spełniał wyśrubowane wymagania weterynaryjne.

Niestety, o ile standardy dotyczące samego procesu produkcyjnego uległy podwyższeniu o tyle wymagania dotyczące np. zawartości mięsa w produktach końcowych (kiełbasy, szynki) uległy obniżeniu. Lista możliwych do stosowania substancji dodatkowych została wydłużona, przez co “zawartość mięsa w mięsie” faktycznie nieco spadła

Wchodzi zdrowa żywność.

Konsumenci dość szybko zorientowali się, iż np. Krakowska sucha, w której zawartość surowego mięsa rzadko spadała poniżej 140 gram na 100 gram gotowego produktu (reszta ulegała utracie w trakcie suszenia) obecnie czasem składa się z mniej niż 120 g mięsa na 100 g gotowego produktu. Ludzie zaczęli również szukać kontaktu z tradycyjnymi producentami mleka, jajek czy sera, gdyż ten produkowany na skalę przemysłową nie zadowalał ich podniebienia. Obecnie funkcjonuje zarówno wiele sklepów internetowych ze zdrową żywnością, jak i np. gospodarstw agroturystycznych, gdzie w trakcie pobytu gospodarze przygotowują posiłki na bazie wyprodukowanych we własnym zakresie składników.

Zdrowa żywność w Internecie

Wraz ze wzrostem popularności zdrowej żywności powstał szereg sklepów internetowych ją oferujących – wystarczy spojrzeć na Ceneo – tam liczba produktów z kategorii “zdrowa żywność” sięga już 7 tysięcy. Jednakże nawet najlepsze porównywarki cenowe nie zastąpią nam kontaktu z doświadczonym sprzedawcą, znającym rynek zdrowej żywności, dlatego też warto znaleźć dobry sklep internetowy ze zdrową żywnością, gdzie będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo sprzedających. Do takich niewątpliwie zalicza się Dobry Targ, sklep który swoją stacjonarną siedzibę ma w Łodzi, jednak sprzedaje towary na całą Polskę.