Psychoterapia – uniwersalna metoda leczenia?
Psychoterapia jest coraz popularniejszą formą leczenia wielu chorób. Przede wszystkim z tego względu, że w przebiegu wielu schorzeń, o ile nie w każdym, psychika ma ogromne znaczenie. Psychoterapia jest organizowana dla osób chorych na trądzik, nowotwór, łuszczycę. Udowodniono, że sposób nastawienia jest niesamowicie duży w przebiegu leczenia każdej choroby. Są też takie choroby, w przebiegu których nadmierna ilość stresu wręcz zaostrza objawy. Są to właśnie wcześniej wymienione trądzik i łuszczyca. Wydaje się to nieprawdopodobne?
Nie ma zbyt błahego powodu do psychoterapii?
Trądzik i łuszczyca to choroby o nieprzyjemnym, często trudnym do zamaskowania wyglądzie. Osoby cierpiące z ich powodu są niejednokrotnie dyskryminowane, wykluczane z grupy, wpędzane w jeszcze większe kompleksy. Stres wywołany takim zachowaniem sprawia, że choroba zamiast ustawać, zaostrza się, a taka sytuacja powoduje efekt tak zwanego błędnego koła. Takie osoby nie mogą odnaleźć się w społeczeństwie, czują się samotne a ich życie ucieka im między palcami.
Dla takich ludzi, tworzy się właśnie grupy psychoterapeutyczne mające na celu zebranie ludzi o podobnym lub tym samym problemie i pokazanie, że można z tym żyć, nawiązać przyjaźnie, wspierać się wzajemnie. Psychoterapia może być organizowana dla osób cierpiących na nowotwory, a nawet dla ich bliskich, którzy niebardzo sobie radzą z tą sytuacją. I tak osoba chorująca na trądzik uczęszczająca na spotkania grupowej psychoterapii zaczyna dostrzegać swoją wartość, zauważa, że z chorobą można normalnie funkcjonować, że ta choroba to tylko element psychiki, który można stłamsić i pokonać, spotkać takich samych ludzi i poznać swoją wartość.
Rosnąca popularność psychoterapii
W Stanach Zjednoczonych to jedna z najpopularniejszych form leczenie wszelkiego rodzaju schorzeń. Aktualnie do psychologa lub psychiatry chodzi większość społeczeństwa, a amerykanie nie traktują tego jak temat tabu, chwalą się tym, że tak świetnie sobie radzą ze swoimi problemami. W Polsce na psychoterapię otwierają się głównie mieszkańcy dużych miast, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Warszawa.
Cieszy taka postawa, bo jednym z najważniejszych elementów terapii jest stawienie czoła problemowi, przyznania tego, że istnieje, że niszczy życie, akceptacja. Najczęstszym błędem jest właśnie wmawianie sobie, że problem nie istnieje, że można go obejść i będzie po sprawie. Tak niestety nie jest. Należy podjąć ten wysiłek i stawić mu czoła, zaakceptować jego istnienie i robić co w naszej mocy, aby go zwalczyć. Taka postawa jest godna podziwu bo wymaga od człowieka niesamowitej siły woli, do której niejednokrotnie trzeba dojrzewać latami. Ale tylko taka postawa gwarantuje wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania.
Psychoterapia pozostawia pozytywny ślad?
Wiele osób, które przeszły taką formę terapii zakłada swoje fundacje zrzeszające osoby z danym problemem. To cudowny gest ponieważ nie ma nic lepszego jak prawdziwe wsparcie drugiego człowieka, który przeszedł lub przechodzi dokładnie to samo co my. Z psychoterapii korzystają nawet alkoholicy, więźniowie, ludzie, którzy w dzieciństwie byli molestowani, kobiety, które doznały przemocy fizycznej czy psychicznej z rąk męża, osoby po wypadkach. Takie grupy można by wymieniać w nieskończoność. Gdyż każde schorzenie, nawet najmniejsze, może powodować nawet malutki uszczerbek na naszym zdrowiu psychicznym, a żeby pomóc go wyleczyć, trzeba zmienić myślenie.